Termy Uniejów
Kompleks Termano-Basenowy, który jest położony u podnóża XIV- wiecznego Zamku otoczonego XIX – wiecznym parkiem oferuje gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych.
W kompleksie znajdują się nowe baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej. Baseny otwarte zostały połączone z budynkiem basenów krytych i zasilane są leczniczą solanką termalną. Takie rozwiązanie umożliwia funkcjonowanie basenów przez cały rok niezależnie od pogody. W kompleksie mieści się również basen solankowo-uzdrowiskowy z ciepłą wodą oraz niezależny basen wewnętrzny z częścią ogólną i dziecięcą. Powierzchnia łączna lustra wody we wszystkich strefach to około 1500 m2. Kompleks to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie: na gorąco i zimno. Różnorodność saun, gabinet masażu, basen solankowy gorący i lodowy, a także komora śnieżna dostarczą Państwu niesamowitych wrażeń, a ciało będzie odprężone i pełne energii.
www.termyuniejow.pl
Chełmno
Monumentalny pomnik w lasach rzuchowskich, miejsce hitlerowskiego obozu masowej zagłady. W latach 1941-1945 męczeńską śmierć poniosło około 360 000 osób (20 km).
Besiekiery
Ruiny zamku XVI – wiecznego. Przy drodze prowadzącej do zamku budynek dawnej szkoły z 1870 roku. Obecnie szkoła jest zamknięta; zakończenia rajdów turystycznych połączone z Nocą Świętojańską na zamku (8 km).
Wartkowice
Kościół drewniany Narodzenia M.B., św. Wawrzyńca i św. Anny z 1660 r. Do 1997 r. stał tu kościół drewniany, który był wyposażony w barokowe rzeźby i obrazy z XVIII w., kilka rzeźb z XVII w. oraz pozłacany kielich z oryginalnym napisem i datą 1625. Świątynię tę przeniesiono do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach koło Gniezna. Obecnie we wsi stoi kościół murowany wzniesiony w 1986 r. (15 km).
Zbylczyce
Pałac i zespół folwarczny, obiekt i park z II poł. XIX w. z okazami kasztanowców, klonów, białej topoli oraz aleja grabowa złożona z około 400 drzew (14 km).
Niewiesz
Pomnik 1939 r. – upamiętniający ofiary wojny; kościół zbudowany w latach 1970-1980; resztki zabudowań gospodarczych i fragmenty parku z dawnego założenia dworskiego (9 km).
Łęczyca
Zamek Królewski wybudowany w latach 1357 -1370; Kościół farny p.w. św. Andrzeja Apostoła, którego historia sięga 1299 r.; Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – klasztor o.o. Bernardynów w stylu barokowym, wybudowany w XVII w; cmentarz parafialny z poległymi polskimi żołnierzami Bitwy Nad Bzurą; pomnik – figura Matki Boskiej (30 km).
Krośniewice
Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego z salą poświęconą gen. Władysławowi Sikorskiemu oraz pamiątkami po gen. Władysławie Andersie; zespół pałacowo – parkowy z pomnikiem Józefa Poniatowskiego; „Andersówka” – budynek, w którym urodził się i spędził dzieciństwo W. Anders. Neogotycki kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, Krośniewicka Kolej Dojazdowa (40 km).
Brzozówka
Wytwórnia Ciszy Hatha Yogi – miejsce, do którego zapraszane są osoby poszukujące, aktywne, ciekawe siebie i innych ludzi. Poprzez praktykę hatha yogi, taniec, grę na bębnach, warsztaty psychoterapeutyczne i inne, można tutaj wyzwalać i rozwijać swój twórczy potencjał (10 km).
Brzozówka 30,
99-210 Uniejów
tel.: 605 883 246, 691 129 484
www.wytworniaciszy.pl
Dąbie
Na terenie gminy stoją dwa kościoły parafialne wyznania rzymskokatolickiego, wchodzące w skład diecezji włocławskiej: Murowany Kościół Parafialny Rzymskokatolicki p.w. św. Mikołaja z 1807 -1809 r.; brama – dzwonnica z I poł. XIX w.; murowany kościół ewangelicki z XIX w. oraz synagoga; murowany ratusz z 1814 r.; cmentarz parafialny rzymskokatolicki z I poł. XIX w.; drewniana kaplica z ok. XIX w.; cmentarz ewangelicki z I poł. XIX w.; cmentarz żydowski z XIX w.; park miejski im. T. Kościuszki z I ćw. XX w.; młyn z l. 30 XX w., kompleks łąkowo – depresyjny „Dąbskie Błota” włączony w sieć ochrony Natura 2000 (14 km).
Zamek w Uniejowie
Jeden z głównych zabytków Uniejowa. Zamek wybudowany został w latach 1360–1365 na miejscu starej fortalicji drewnianej, zniszczonej podczas najazdu Krzyżaków na miasto w 1331. Inicjatorem budowy zamku był abp gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, jeden z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego. Obiekt został poważnie zmodernizowany w latach 1525–1534, z uwagi na zniszczenia pożarowe i wtedy utracił większość cech gotyckich. Ostatecznie rolę obronną przestał pełnić w wieku XVII, stając się rezydencją. W 1836 budowlę objęła estońska rodzina Tollów. W 1848 Aleksander Toll dokonał klasycystycznej przebudowy obiektu[1]. Zamek w Uniejowie jest przykładem narastania stylów w architekturze.
Bronów
Dworek z XIX wieku, otoczony przez park ze słynną aleją grabową. W dworku tym mieszkała w latach 1862-1872 pisarka Maria Konopnicka. Obecnie mieści się tam muzeum poświęcone Marii Konopnickiej (8 km).
Kościół w Uniejowie
Początki parafii związane są z działalnością arcybiskupów gnieźnieńskich. To dzięki nim Uniejów stał się miastem (1290 r.), w którym istniała świątynia. Parafia erygowana była w poł. XII wieku. W tym wieku erygowano również kapitułę kolegiacką.
Świnice Warckie
Sanktuarium Urodzin i Chrztu Św. Faustyny Kowalskie, Apostołki Bożego Miłosierdzia. Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Na cmentarzu parafialnym grób rodziców Świętej (12 km).
Głogowiec
Rodzinny dom Św. Faustyny Kowalskiej. Obecnie muzeum ze stałą ekspozycją sprzętów z gospodarstwa domowego rodziny Kowalskich (10 km).
Dobrów
Drewniany kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy. Pustelnia i miejsce kultu sławnego cudotwórcy, Arcybiskupa Gnieźnieńskiego, Błogosławionego Bogumiła (22 km).
Kłodawa
Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP odbudowany w latach 1718 – 1755 r., w stylu barokowym. Wewnątrz obraz Matki Bożej Szkaplerznej z II poł. XVII w; Drewniany Kościół p.w. św. Fabiana i Sebastiana zbudowany w 1557 r. na cmentarzu parafialnym; drewniana dzwonnica z XVIII w; na cmentarzu groby poległych w Powstaniu Styczniowym; przed kościołem parafialnym pomnik podpułkownika Józefa Byszewskiego; Kopalnia Soli „Kłodawa” S.A. powstała w 1949 r., obecnie dla turystów udostępniona jest Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna (32 km).
Gusin
We wsi w latach 1872-1877, w istniejącym do chwili obecnej dworze z pierwszej połowy XIX w., mieszkała i tworzyła Maria Konopnicka (15 km).
Kozanki Podleśne
Dwór murowany i zespół folwarczny, obiekt z 1830 r.; park z I poł. XIX w. Obiekty chronione ochroną archeologiczną (9 km).
Zagroda Młynarska w Uniejowie
to zespół muzealno-noclegowy z 5 zabytkowymi obiektami przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego. Są to: dwór z miejscowości Nagórki, dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupa ze Skotnik. Ponadto na terenie kompleksu wzniesiona została wierna kopia stodoły z Besiekier.
www.termyuniejow.pl/wokol-term/zagroda-mlynarska
ZOO Safari Borysew
Ogród zoologiczny – ZOO Safari Borysew to idealne miejsce na wypoczynek poza miastem dla całej rodziny i niezapomniana rozrywka dla dzieci. Mieścimy się w województwie łódzkim, ale nasza oferta jest skierowana nie tylko do mieszkańców okolicznych miejscowości i miast, jak Łódź, ale także mieszkańców stolic ościennych województw – Warszawy, Wrocławia, Poznania. Dla ludzi lubiący aktywny wypoczynek ZOO Safari Borysew jest najlepszym wyborem spędzania wolnego czasu.
www.zoosafari.com.pl
Jeziorsko
Jeden z największych zbiorników retencyjnych w Polsce. Miejsce zawodów motorowodnych. W południowej części rezerwat ornitologiczny. SIEDLĄTKÓW z XVII – wiecznym kościółkiem i XIX – wieczną kaplicą cmentarną (16 km).
Przykona
Zlokalizowany na obszarze górniczym w obrębie zwałowiska wewnętrznego odkrywki Adamów. Strzeżone kąpielisko, przystań żeglarska, windsurfing (12 km).
Zespół folwarczny z II poł. XIX wieku; obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. W parku podworskim zachowały się piękne pomniki przyrody – topola czarna i dęby bezszypułkowe; punkty widokowe; Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” (9 km).
www.soswstemplew.com
Siedlątków
Kościół św. Marka Ewangelisty, wzniesiony po 1683 r. z kamienia polnego i cegły na miejscu wcześniejszego drewnianego. Wewnątrz obraz późnorenesansowy z poł. XVII wieku, z malowanymi scenami z życia św. Izydora – patrona rolników, kopia obrazu (wykonana w 1958r.) czczonej tutaj Matki Boskiej Siedlątkowskiej. Na terenie cmentarza murowana kaplica cmentarna z późnorenesansowym ołtarzem. We wsi stoi także wiatrak – koźlak z końca XIX stulecia. Na niewielkim wzniesieniu odkryto pozostałości dawnego gródka rycerskiego (16 km).
Tum
Archikolegiata p.w. NMP i św. Aleksego ze sprowadzonymi w 2000 r. relikwiami św. Wojciecha; Kościół św. Mikołaja zbudowany w 1761 r.; grodzisko zw. „Szwedzką górą”- siedziba plemienia zw. Łęczanami, położone w pobliżu archikolegiaty (33 km).
Góra Św. Małgorzaty
Wzniesienie stanowiące unikatową osobliwość przyrodniczą. Na wzgórzu Kościół p.w. św. Małgorzaty, którego historia sięga 1141 r.; stanowiska wydmowe (36 km).
Biernacice
Założenie dworsko-parkowe z malowniczymi ruinami okazałego dworu z XIX wieku. Zachował się również spichlerz z tego samego okresu. Obecnie zespół składa się z pełnych murów dworu (bez dachu i okien), parku ze stawami i spichlerza ( 5 km).
Czepów
Park dworski z I poł. XIX w.; pozostałość zabudowań folwarcznych (10 km).